کاربرد الیاف پلی استر و پلی پروپیلن و مقایسه آن دو با یکدیگر

مقایسه و موارد کاربرد الیاف پلی پروپیلن و پلی استر با یکدیگر

اگر تا به امروز با موارد کاربرد الیاف پلی استر و پلی پروپیلن آشنایی نداشته‌اید توصیه می‌کنیم خواندن این مقاله را به تاخیر نیندازید. همانطور که می‌دانید امروزه در تولید محصولات متفاوت پیشرفت چشمگیری نسبت به گذشته داشته‌ایم. با توجه به ویژگی‌های مورد نظر، حوزه کاربرد محصول، نحوه پروسه تولید و … از الیاف طبیعی و مصنوعی گوناگونی استفاده می‌شود. الیاف پلی پروپیلن و پلی استر، الیافی مصنوعی هستند که از محبوبیت بیشتری برخوردارند. این دو نوع الیاف از خواص زیادی برخوردارند و پروسه تولید راحت‌تری نسبت به باقی الیاف دارند. با ما همراه باشید تا در ادامه به توضیح هر یک بپردازیم.

خصوصیات و موارد کاربرد الیاف پلی پروپیلن

خصوصیات و موارد کاربرد الیاف پلی پروپیلن

الیاف پلی پروپیلن اولین بار در سال ۱۹۶۰ با نام تجاری مراکلون، در ایتالیا تولید شد. همانطور که در مقاله‌ی الیاف بتنی برتر، الیاف پلی پروپیلن گفته شد، این نوع الیاف از طریق پلیمریزاسیون پروپیلن در دما و فشار نسبتا ملایم به صورت یک پلیمر خطی تهیه می‌گردد و به اختصار به آن پ-پ گفته می‌شود.

پایین بودن هزینه‌ی تولید الیاف پلی پروپیلن نسبت به سایر الیاف مصنوعی یکی از علل استفاده مداوم آن در صنایع مختلف است. این نوع الیاف از دمای ذوب بالایی برخوردار است و در مقابل گرما و حرارت مستحکم عمل می‌کند. همچنین الیاف پلی پروپیلن بسیار شفاف و ضد آلرژی و حساسیت بدن است.

علاوه بر مقاومت در برابر اسیدها و خوردگی‌ها، امروزه با اضافه کردن برخی مواد به الیاف پلی پروپیلن، مقاومت آن در برابر اشعه فرابنفش نیز افزایش یافته است.

برای رنگ کردن این نوع الیاف باید رنگ را در مرحله‌ی قبل از تشکیل الیاف، وقتی که پلیمر به حالت مذاب است، اضافه کرد.

این نوع الیاف از مقاومت زیادی در برابر مواد شیمیایی، باکتری‌ها و شرایط آب و هوایی برخوردارند و روزانه محبوبیت بیشتری پیدا می‌کنند. از الیاف پلی پروپیلن، علاوه بر ساخت بتن، در صنعت نساجی، بافته‌های سوزن زنی شده، ریسندگی، تولید کف‌پوش و … استفاده می‌شود. استفاده از این نوع الیاف در بافته‌های سوزن زنی شده، سبب می‌شود خصوصیات عایقی مناسبی پیدا کند.

الیاف پلی پروپیلن از انعطاف بالایی برخوردار است و به راحتی به فرم قالب در می‌آید. در نتیجه از استفاده آن‌ها در کف‌پوش‌های سوزن زنی شده و قسمت‌های مختلف خودرو نباید غافل شد. همچنین از این نوع الیاف می‌توان در تولید پارچه‌های نرم و محصولاتی که برای جذب آب هستند، استفاده کرد.

خصوصیات و موارد کاربرد الیاف پلی استر

خصوصیات و موارد کاربرد الیاف پلی استر

الیاف پلی استر نوعی الیاف مصنوعی است که در صنایع مختلفی از آن استفاده می‌شود. این نوع الیاف از ترکیب اسید تری فتالیک و اتیلن گلیکول به دست می‌آید. الیاف پلی استر در کشورهای مختلف با نام‌های متفاوتی ساخته می‌شود. برای مثال در فرانسه با نام ترگال، در آمریکا با نام داکرون، در آلمان با نام ترویرا و … .

این الیاف نیز مانند الیاف پلی پروپیلن مقاومت زیادی در برابر حرارت دارند. به راحتی می‌توان بافته‌های پلی استری را با دمای ۲۰۰ درجه سانتی گراد اتو کرد.

این نوع الیاف سطحی صاف و بدون دندانه با سطح مقطع گرد دارند. الیاف پلی استر خاصیت جذب رطوبت پایینی دارند و مانند بقیه الیاف در صورت قرار گرفتن در معرض نور خورشید مقاومت خود را تا حدودی از دست می‌دهند. اما اگر در پشت شیشه قرار گیرد مقاومتش بیشتر است. به همین دلیل برای تولید پرده کاربرد دارد.

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های الیاف پلی استر نرم و سبک بودن آن است. این الیاف بو نمی‌گیرد و می‌تواند به راحتی به صورت دستی یا با ماشین شسته شود.

جالب است بدانید که این نوع الیاف بسیار برای دوخت انواع لباس و به خصوص کت و شلوار مناسب است. پارچه‌های دارای الیاف پلی استر، مقاومت بالایی در برابر چروک شدن و پارگی از خود نشان می‌دهند. به راحتی می‌توان با کمک اتو فرم‌های مختلفی به لباس داد و مطمئن بود که شکل خود را حفظ می‌کنند. به طور کلی الیاف پلی استر در نساجی کاربردهای فراوانی مانند تهیه لباس کار، بارانی، ملحفه، رو مبلی، جوراب ساقه بلند و … دارند.

از کاربردهای دیگر الیاف پلی استر می‌توان به صنعت عروسک سازی اشاره کرد. همچنین در تهیه انواع مبل راحتی، فرش و موکت، بالش و متکا، تشک، کف‌پوش خودروها، اسکاچ‌های شستشو، عایق‌های حرارتی و رطوبتی، فیلتر سازی و … از الیاف پلی‌ استر استفاده می‌شود. خصوصیات بیشمار الیاف پلی استر سبب شده که در بافته‌های سوزن زنی شده نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

مقایسه الیاف پلی پروپیلن و پلی استر با یکدیگر

مقایسه کاربرد الیاف پلی استر و پلی پروپیلن با یکدیگر

همانطور که دیدید این دو نوع الیاف مصنوعی ویژگی‌های مشابه بسیاری دارند. اما در این بین تفاوت‌هایی نیز وجود دارد. از نظر هزینه الیاف پلی استر ارزان ‌تر از الیاف پلی پروپیلن هستند. الیاف پلی پروپیلن از مقاومت بیشتری در برابر اسید و قلیایی برخوردارند. از طرف دیگر مقاومت در برابر حرارت در الیاف پلی استر بیشتر است. در صنعت بافته‌های سوزن زنی شده، به علت مقاومت بیشتر الیاف پلی استر، احتمال شکستن و ساییدگی سوزن‌ها نسبت به الیاف پلی پروپیلن بیشتر است.

به طور کلی بهتر است قبل از آغاز به تولید محصولی با استفاده از الیاف‌ گوناگون، اطلاعات کافی و لازمی در مورد نتیجه‌ی نهایی و نحوه پروسه تولید به‌دست آورد و با نتیجه‌گیری صحیح و دقیق شروع کرد. همواره به خاطر داشته باشید که با وجود انتخاب مناسب‌ترین الیاف، اگر کیفیت حرف اول را نزند نتیجه رضایت‌بخش نخواهد بود. گروه تولیدی ترمه با تجربه و کیفیت محصولات خود، این اطمینان را به شما می‌دهد که از خرید خود راضی باشید.

 

الیاف

الیاف پلی استرالیاف پلی پروپیلنالیاف مصنوعیکاربرد الیاف پلی استرکاربرد الیاف پلی پروپیلنمقایسه الیاف پلی پروپیلن و پلی استر با یکدیگرموارد کاربرد الیاف پلی استرموارد کاربرد الیاف پلی پروپیلن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو
1
سلام اگه سوالی دارید با زدن روی شروع گفتگو و اتصال به واتساپ میتونید به راحتی از ما بپرسید