ژئوتکستایل چیست؟

ژئوتکستایل چیست؟

ژئوتکستایل ها صفحات نفوذناپذیری هستند که از الیاف پلی استر یا پلی پروپیلن ساخته می‌شوند. این کار به دو روش بافته نشده و بافته شده صورت می‌گیرد. این ماده از خصوصیاتی مانند وزن کم، مقاومت بالا، پایداری طولانی مدت، اجرای بسیار سریع و یکنواختی در اجرا برخوردار است که باعث محبوببیت هرچه بیشتر آن شده است.

ژئوتکستایل تا دو دهه‌ی اخیر امتحان خود را پس داده است و مزایای آن بر صنعت‌گران پوشیده نیست.

geotextile Termeh Carpet 2 1024x576 - ژئوتکستایل چیست؟مزیت‌های اصلی ژئوتکستایل‌ها

  • مقاومت بسیار بالا که امکان جذب مقادیر انرژی زیادی را به ژئوتکستایل می‌دهد
  • طول عمر بالا
  • خواص هیدرولیکی عالی
  • مقاومت بسیار زیاد در برابر صدمات حین کار و نصب
  • مقاومت در برابر ساییدگی
  • رشته رشته نمی‌شود و انسجام بالایی دارد
  • تمام سطوح آن دارای کیفیت، بافت و ظاهر یکنواختی است

از این الیاف در پروژه‌های مختلفی استفاده می‌شود و کاربردهای زیادی دارد که در ادامه به تشریح برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

geotextile Termeh Carpet 3 1024x576 - ژئوتکستایل چیست؟کاربردهای ژئوتکستایل

زیرسازی جاده

ژئوتکستایل باعث مستحکم شدن زیرسازی جاده می‌شود. موجب استحکام مواد نرم Subgrade می‌شود و میزان CBR را تا حدودی افزایش می‌دهد. این ماده با توزیع فشار منطقه‌ای و موضعی از فرو رفتن مواد سنگی و دانه‌ای به درون Subgrade نرم و مرطوب جلوگیری و به جداسازی Subgrade و مواد سنگی و دانه‌ای کمک می‌کند. همچنین از ورود خاک نرم به درون لایه سنگی پی و لایه‌های زهکش جلوگیری می‌کند. ناگفته نماند که زهکشی در جاده را نیز بهبود می‌بخشد.

زیرسازی خط آهن

ژئوتکستایل باعث تثبیت خط آهن می‌شود. ژئوتکستایل مواد پی و زیر پی ریل را از هم جدا و هندسه بستر خط آهن را برای عملکرد موثر ریل، حفظ می‌کند. این ماده می‌تواند در کاهش سرعت و خروج قطار از ریل، موثر واقع شود. ژئوتکستایل با توزیع فشار وارده به Subgrade، باعث افزایش تحمل آن می‌شود.

نقش لایه‌ی حمایتی

استفاده از ژئوتکستایل‌های بافته و نبافته می‌تواند باعث بهبود عملکرد بزرگراه‌ها، فرودگاه‌ها، باراندارها، جاده‌های غیر فرشی و محل نگهداری اجناس شود.

روکش جاده

زمانی که آب، ناخواسته از طریق ترک‌های موجود وارد فرش جاده می‌شود، باعث تخریب آن می‌گردد. استفاده از ژئوتکستایل‌ها باعث می‌شود یک سد رطوبت موثر ایجاد شود و زیرپی جاده را در برابر نفوذ آب سطحی مقاوم کند.

دیوارهای محافظ

ژئوتکستایل‌ها می‌توانند در جهت استحکام بخشیدن به خاکریزها، دیوارهای نگهدارنده و سیل بند استفاده شوند. استفاده از ژئوتکستایل می‌تواند از نظر هزینه نیز به صرفه باشد. دیوار نگهدارنده سنتی هزینه‌ی زیادی بر گردن شما می‌گذارد؛ اما استفاده از ژئوتکستایل هزینه‌ها را به نصف کاهش می‌دهد. آن‌ها همچنین نسبت به روش سنتی ساخت راحت‌تری دارند و آسان نصب می شوند.

این ماده همچنین در مواردی مانند سد سازی، کنترل فرسایش، زهکشی زیرزمینی، سیستم جمع آوری مایعات و گاز، کنترل نگهداری ضایعات، ثبات و تحکیم خط‌های آهن و حفاظت ژئوممبرین نیز کاربرد دارد.

محبوبیت و کارایی بسیار زیاد این محصول ناشی از مطالعات وسیع، نصب موفق و مزایای اقتصادی آن است. اگر تمایل به استفاده از این محصول را دارید، توصیه‌ی ما به شما، لایه‌های ژئوتکستایل گروه تولیدی ترمه است. این محصول از الیاف پلی پروپیلن ۱۰۰٪ خالص با روغن‌های افزودنی مرغوب تهیه شده است که از خرید آن پشیمان نخواهید شد، همچنین اگر شما تولید کننده لایه های ژئوتکستایل هستید میتوانید از الیاف پلی پروپیلن ترمه کارپت با خیال آسوده بهره مند شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شروع گفتگو
1
سلام اگه سوالی دارید با زدن روی شروع گفتگو و اتصال به واتساپ میتونید به راحتی از ما بپرسید