چیدمان و نگهداری وسایل اتاق کودک

چیدمان و نگهداری وسایل اتاق کودک

چیدمان اتاق کودک می‌تواند به گونه‌ای انجام شود که آنجا را از انبوه ریخت‌ وپاش‌هایی که مدام بیش‌تر می‌شوند و کل فضای اتاق را پر می‌کنند، حفظ ‌کند.

اگر به دنبال راه‌های نظم دادن به اتاق کودکان خود هستید، در ادامه با ما همراه باشید تا مروری بر ایده‌های کاربردی و مناسب داشته باشیم. طراحی یک الگوی موفق اتاق خواب کودک نیاز به تامل و پیش‌اندیشی‌هایی دارد. چیدمان مناسب و استفاده از اسباب و وسایلی با کاربردهای چندگانه که نیازهای در حال تغییر کودک را تامین کند، موارد کلیدی این کار هستند. هماهنگی بین فرم و کاربرد، منجر به طرحی می‌شوند که نیاز به تامل بسیاری دارد تا بتواند در گذر زمان کارایی خود را نشان دهد. همزمان با رشد و نمو کودکان، آنان در اتاقشان به یک میز مطالعه و فضاهای نگه‌داری اضافی برای کتاب‌ها و لوازم تحریر احتیاج خواهند داشت. بهتر است در چیدمان اتاق کودک از اسباب و وسایلی با اجزای چند کاربردی استفاده کنید. در نظر گرفتن فضایی برای میز تحریر و چند فضای مخفی اما قابل دسترس برای نگه‌داری وسایل از این موارد می‌باشد. از جزئیات بیش از حد بپرهیزید و به جای آن طرح‌ها و رنگ‌هایی که مورد پسند کودکان‌تان است را در قالب روتختی، پرده، ملحفه و … انتخاب کنید. حتی می‌توانید از دیوارپوش‌های کودکانه و فرش‌های بازی استفاده کنید. به یاد داشته باشید که انواع وسایل ساده مثل جعبه‌ها، سبدها، گیره‌ها و جارختی‌ها، همچنین قفسه‌های دیواری می‌توانند یک فضای مفید و کارآمد را با حفظ اختصاصی بودن آن، ایجاد کنند.


چیدمان اتاق کودک با قفسه‌های آویز بر دیوار


چیدمان اتاق کودک با قفسه‌های آویز بر دیوار

به راحتی می‌توانید از قفسه‌های دیواری در یک فضای کوچک و محدود کمک بگیرید. این‌گونه قفسه‌ها سطح اتاق را اشغال نمی‌کنند و استفاده از آن‌ها فضای بازی را در چیدمان اتاق کودک به‌وجود می‌آورد. قفسه‌های بدون در به‌آسانی همه چیز را در خود نگه می‌دارند و دسترسی به آن‌ها آسان خواهد بود. همچنین کار مرتب کردن هم آسان‌تر و سریع‌تر صورت می‌گیرد. با اندکی خلاقیت و استفاده از کاغذهای رنگی می‌توانید ظاهر قفسه‌ها و جعبه‌های آویز بر روی دیوار را زیباتر نشان دهید. هر یک از این جعبه‌ها اگر هماهنگ با آن‌چه که درون خود نگه داشته‌اند، نقاشی شوند، در تقابل با یک پس‌زمینه سفید بسیار چشم‌نواز خواهند بود. برای تزئین اتاق می‌توانید از جعبه‌هایی که در ارتفاع بالاتری از دیوار قرار گرفته‌اند، استفاده کنید. اگر شما ظاهر اتاق را ساده‌تر ترجیح می‌دهید می‌توانید از کمدهایی استفاده کنید که، اسباب بازی‌ها و دیگر لوازم جانبی را درون فضاهایی با درهای بسته قرار می‌دهند. همچنین می‌توانید قفسه‌هایی را به کار بگیرید که هم قابلیت گیره‌ای دارند و هم می‌توانید به عنوان جارختی از آن‌ها استفاده کنید. با این کار کمی فضای بیش‌تر برای آویزان کردن لباس‌ها و وسایل در اختیار خواهید داشت.


چیدمان اتاق کودک با محفظه‌هایی با ارتفاع کم


چیدمان اتاق کودک با محفظه‌هایی با ارتفاع کم

اگر به دنبال محفظه‌های نگه‌داری با ارتفاع کم در چیدمان اتاق کودک خود باشید، فرزندتان به راحتی می‌تواند با اسباب‌بازی‌هایش بازی کند و بدون کمک شما دوباره آن‌ها را سرجایشان بگذارد. چیدمان محفظه‌ها نباید خسته‌کننده و غیرکاربردی باشد. با استفاده از رنگ‌های شاد و دلنشین حس تازه‌ای در آن‌ها بدمید و ظاهر خوشایندی را ارائه‌ دهید. می‌توانید هر از چند گاهی بنابر میل خود و فرزندتان آن‌ها را تغییر دهید.


چیدمان اتاق کودک با محفظه‌هایی با ارتفاع کم


استفاده از فضای زیر تخت، در چیدمان اتاق کودک

به فضای زیر تخت‌خواب‌ها به عنوان یک فضای مناسب برای نگه‌داری وسایل توجه کنید. در ابتدا به دنبال خرید تخت‌هایی دو کاربردی باشید که در آن‌ها، فضای نگه‌داری وسایل طراحی شده است. برخی تخت‌خواب‌ها کشوهای راحتی را با ارتفاع مناسب برای دست‌های کوچک کودکان مهیا می‌کنند. از طرفی پانل‌های کشویی به منظور دسترسی آسان‌تر، امکان اینکه یک میز کشویی را در کنار تخت‌خواب داشته‌ باشید را برای شما فراهم می‌کند. همچنین از اینکه یک سری محفظه‌های نگه‌داری نامنظم را مدام جابه‌جا کنید راحت می‌شوید. اما اگر ظاهر یک تخت‌خواب دوکاربردی برای شما متناسب نیست به دنبال تخت‌خوابی باشید که چارچوبش به اندازه کافی بلند باشد و بتوانید بعضی جعبه‌های کوچک نگه‌داری وسایل را زیر آن قرار دهید. سبدهایی چوبی که بالشت‌ها و ملحفه‌ها از این ‌سو و آن سویش بیرون می‌زنند ممکن است چیدمان اتاق خواب کودک را شلوغ و بدون جلوه کند. برای جلوگیری از این مورد می‌توانید از سبدهای نرم و منعطف استفاده کنید و آن‌ها را در زیر تخت قرار دهید.


به سوی تطبیق پذیری بروید


به سوی تطبیق پذیری بروید

برای نگه‌داری وسایل در چیدمان اتاق کودک، به دنبال راه‌حل‌های جایگزین و مکمل باشید تا بتوانید آن‌ها را با نیازهای در حال تغییر فرزندانتان وفق دهید. قفسه‌بندی‌های قابل تنظیم اجازه کاربرد‌های مختلفی از جمله نگهداری قطعات بزرگ خانه‌سازی، DVDها و حلقه‌های اتصال‌دهنده را برایتان فراهم می‌کند. اگر بچه‌ها امکان دسترسی به وسایلشان را نداشته‌ باشند بالطبع نمی‌توانند اتاقشان را هم خودشان مرتب کنند. از محفظه‌های نگهداری بلندتر برای ملحفه‌ها و دیگر وسایلی استفاده کنید که تنها شما نیاز دارید به آن‌ها دسترسی داشته باشید.


روش‌هایی چندگانه را در نظر بگیرید


روش‌هایی چندگانه را در نظر بگیرید

اگر به جای بیش‌تری برای نگهداری وسایل احتیاج دارید اما نمی‌توانید از فضای دیوارها استفاده کنید، نگران نباشید. نیمکت‌هایی که صندلی‌شان بلند می‌شود، میزهای بازی که در زیر سطح آن جایی برای نگه‌داشتن وسایل فراهم است و میزهای تاشو که به راحتی در زیر لوازم دیگر جای می‌گیرند، گزینه‌های مناسبی هستند.

عمومی

اتاق کودک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو
1
سلام اگه سوالی دارید با زدن روی شروع گفتگو و اتصال به واتساپ میتونید به راحتی از ما بپرسید