انتخاب کف‌پوش مناسب

انتخاب کف‌پوش مناسب

یکی از دغدغه‌هایی که در انتخاب کف‌پوش مناسب برای خانه‌مان داریم این است که کدام کف‌پوش می‌تواند گرمای خانه را تضمین کند.

موکت می‌تواند یک کف‌پوش مناسب برای خانه‌هایمان باشد چرا که گرمای لذت‌بخشی که موکت فراهم می‌کند در تصور شما نیست. برخلاف سایر کف‌پوش‌ها، موکت یک عایق طبیعی است که در فصول سرد، گرمای اضافی تولید می‌کند. استفاده از موکت در حد فاصل دیوارها مقدار مقاومت گرمایی سطح موکت را افزایش می‌دهد، که همان سطح عایق‌بندی است، این روش هزینه لوازم را برای صاحب‌خانه‌هایی مثل شما کم می‌کند و از سوی دیگر در مصرف انرژی نیز صرف‌جویی می‌شود. مقدار R (مقاومت گرمایی) نشان می‌دهد که یک ماده تا چه اندازه گردش گرما را در سقف، دیوار یا کف ساختمان نگه‌ می‌دارد. هرچقدر این عدد بیشتر باشد، عایق‌بندی بیشتر صورت گرفته‌است.

تفاوت عمده‌ی موکت با دیگر کف‌پوش‌ها

تفاوت عمده‌ی موکت با دیگر کف‌پوش‌ها

اخیراً در مرکز فنی آزمایش‌های گرمایی جانز منویل آزمایش‌هایی صورت گرفته‌است، این آزمایشگاه یکی از حرفه‌ای‌ترین آزمایشگاه‌ها در نوع خود در دنیاست، این آزمایش‌ها نشان می‌دهد که موکت و تشک تا حد زیادی نسبت به سایر کف‌پوش‌ها مقدار R را زیاد می‌کنند. نتایج براساس ساختار موکت با هم متفاوت بود، به نحوی که در محصولات سنگین‌تر مقدار پارامتر هم بیشتر بود. موکت‌ها به ‌همراه زیرسازی هم آزمایش شدند ونتایج نشان داد که ترکیب آنها می‌تواند R را بیشتر کند در نتیجه موکت واقعاً گرم‌تر است.

نتایج آزمایش انواع مختلف ساختار موکت با سه نوع محصول پوششی کف مقایسه شد، سرامیک، لمینت و کف‌پوش چوبی طراحی‌شده. تفاوت بین آنها بسیار زیاد بود:

  • موکت در مقابل کف‌پوش چوبی طراحی‌شده (مقدار R از ۳ تا ۷ برابر بیشتر بود)
  • موکت در مقابل لمینت (۴ تا ۸ برابر بیشتر)
  • موکت در مقابل قطعات سرامیک (۸ تا ۱۷ برابر بیشتر)

موکت با زیرسازی زیر، ظرفیت بیشتری در عایق‌بندی سطوح کف سخت دارد. البته صرف‌جویی بالقوه‌ای که در مصرف انرژی هم صورت می‌گیرد در مورد سطوح مختلف بسیار متفاوت است. نوع ساخت کف، هزینه‌های انرژی محلی و نوع موکت و لایه زیرین همگی برروی میزان این صرفه‌جویی‌ها می‌توانند مؤثر باشند. واضح است که در مناطق سردتر صرفه‌جویی انرژی بیشتر می‌شود.

گرمای دلچسب کف‌پوش مناسب

گرمای دلچسب کف‌پوش مناسب

دکتر آلن هج، استاد گروه طراحی و تحلیل محیطی در دانشگاه کورنل نیز بیان می‌کند که گرمای دلچسب موکت یکی دیگر از مزیت‌های آن است. وی بیان می‌کند: نسبت به سایر کف‌پوش‌ها، موکت به عنوان کف‌پوش مناسب می‌تواند گرمای بیشتری در هنگام لمس‌شدن ایجاد ‌کند زیرا هوایی که در دمای اتاق است توسط فیبرهای موکت حبس‌شده و مثل یک عایق عمل می‌کند و موکت نفوذپذیری حرارتی کمتری دارد. در مقابل موکت، سایر کف‌پوش‌ها نفوذپذیری حرارتی بیشتری دارند و گرما را به ‌سرعت از بدنه خود عبور می‌دهند. این موضوع باعث می‌شود که سایر کف‌پوش‌ها دمای سطحی کمتر، حسی سردتر و راحتی گرمایی کمتری داشته باشند.

با وجود حس خوبی که کف‌پوش‌های چوبی ایجاد می‌کنند، تخته‌های خالی، زیرپا سرد احساس می‌شوند و فرش می‌تواند کمی گرما با خود بیاورد.

هزینه‌ای سودمند برای کف‌پوش مناسب

هزینه‌ای سودمند برای کف‌پوش مناسب

خانواده‌هایی که زمانی آخرین مدل‌های روز پارکت و کف‌پوش‌های چوبی را انتخاب نموده‌اند دوباره به حس گرم و راحتی که موکت‌های لوکس به‌ ارمغان می‌آورند باز می‌گردند. اگرچه ممکن است کلمه لوکس، قیمت‌های بالا را به ذهن بیاورد، تحقیقات نشان می‌دهد که این ادراک دور از ذهن است. در واقعیت، هزینه اولیه یک موکت به عنوان یک کف‌پوش مناسب و با کیفیت خوب در طول عمر آن با صرفه‌جویی‌هایی که در مصرف انرژی می‌کند جبران می‌شود.

برگرفته از shawfloors.com

موکت و کف پوش

موکت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع گفتگو
1
سلام اگه سوالی دارید با زدن روی شروع گفتگو و اتصال به واتساپ میتونید به راحتی از ما بپرسید